Aj vy sa každé Vianoce, narodeniny či meniny zamýšľate, či je pre dieťa vhodnejšia hračka alebo zážitok?

Výskumníci prišli so zaujímavou odpoveďou.

Deti vo veku 3-12 rokov majú väčšiu radosť z materiálnych darčekov ako zo zážitkov. U starších detí je to naopak. (1)

Súvisí to s vývinom kognitívnych („rozumových“) schopností: pamätať si prežité zážitky a schopnosť porozumieť zážitku ako takému – zážitok je pre ne po jeho ukončení abstraktný pojem (len myšlienka, spomienky, ktorých sa nemôže „dotknúť“) a nedokážu plne porozumieť jeho hodnote, významu.

To však neznamená, že deti nemajú rady zážitky. Počas zážitku sú nadšení, užívajú si výlet do ZOO, aquaparku, sánkovanie či stanovačku. Aby však boli zo zážitkov rovnako nadšení aj neskôr, musia si vedieť vybaviť detaily aj  dlho po jeho uskutočnení.

Autori výskumu odporúčajú fotiť a nahrávať videá z vašich zážitkov a opakovane sa k nim vracať, rozprávať sa o nich. Takýto obrazový materiál je pre deti fyzickou pripomienkou „radosti“, dokážu sa ich dotknúť a mať ich v prítomnosti.

Samozrejme, všetko s mierou. Jedna fotka z prvého korčuľovania bude na rozpomínanie určite stačiť 🙂

Keď je zážitok viac ako darček

A ako je to u dospelých?

Nové materiálne veci nás, (aj) podľa iného výskumu (2), urobia šťastným len na chvíľu. Potom si na ne „zvykneme“, zovšednejú a už nám toľko radosti neprinášajú.

Radosť zo zážitkov má, naopak, stúpajúcu tendenciu. Preto sa viac oplatí investovať do kurzov, cestovania a nových aktivít.

Navyše – rozprávanie o tom nám umožní vychutnávať si prežitý zážitok ešte viac.

Vo všeobecnosti ľudia zvyknú viac hovoriť o svojich skúsenostiach a zážitkoch ako o materiálnych veciach a robí ich to šťastnejšími. Ak človek o svojom zážitku nemôže rozprávať, znižuje to jeho pôžitok.

7 dôvodov, prečo darovať zážitok

Natrafila som na krásny článok s dôvodmi, prečo je darovanie zážitkov skvelým darčekom. (3)

  1. Zážitky sú jedinečné – ten istý zážitok vyvoláva v rôznych ľuďoch rôzne emócie
  2. Zážitky nás spájajú s ostatnými
  3. Zážitky sú niečo, na čo sa môžeme tešiť
  4. Zážitky znamenajú skvelé spomienky
  5. Zážitky nám prinášajú väčšiu radosť ako materiálne veci (platí u detí nad 12 rokov a dospelých 🙂
  6. Zážitky sú o užívaní si prítomnosti
  7. Zážitky znamenajú menej darovaných (zbytočných) vecí


Darčekové poukážky pre deti

Ak ste sa rozhodli, že k nakúpeným darčekom ešte priložíte zážitok – hravo do toho! Potešia sa malí aj veľkí!

A ak ste v časovom strese, možno vám pomôžu predpripravené šablóny.

Vyberala som najmä tie zážitky, ktoré môžu mať pridanú hodnotu aj v rozvíjaní jazykových schopností. Okrem toho však deti určite potešia napr. raňajky do postele, celý deň v pyžame či poukážka na neskoršiu večierku 🙂


Darčekové poukážky so zážitkami:

Darčekové poukážky na vyplnenie (lebo viete najlepšie, čím svoje dieťa potešiť 🙂

Poukážky sú vo formáte na tzv. kupónovú knižku – stačí vytlačiť, vystrihnúť, naukladať na seba tie, ktoré sa vám najviac páčia, na béžovom prúžku zalepiť, zviazať šnúrkou či spojiť zošívačkou.



Zdroje:

(1) University of Illinois at Chicago. „Why experiences are better gifts for older children.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 24 November 2020. www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201124123643.htm. Štúdia tu: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167811620300045?via%3Dihub

(2) Cornwell Chronicle. To feel happier, talk about experiences, not things. https://news.cornell.edu/stories/2013/01/feel-happier-talk-about-experiences-not-things. Štúdia tu: https://www.researchgate.net/publication/265854953_A_Wonderful_Life_Experiential_Consumption_and_the_Pursuit_of_Happiness

(3) https://mindoverlatte.com/experiences-better-than-things/ (prevzaté s úpravami)