Prvý kontakt je dôležitý. Nielen pre rodiča, ale aj dieťa vyhodnocuje, či môže byť pre neho nová osoba a nové prostredie bezpečné. Pár tipov ako „uľahčiť“ prvé stretnutie a ako sa naň pripraviť:

1) PRÍĎTE VČAS

Príďte s miernym predstihom. Tak, aby sa stihlo dieťa po miestnosti, v ktorej čakáte, popozerať, aby ju mohlo preskúmať. Aby malo čas aklimatizovať sa. Nie však príliš skoro, aby sa nezačalo nudiť a nebolo z čakania nervózne. A nie neskoro, aby ste zbytočne nepripravili dieťatko o čas, ktorý je venovaný len jemu.

2) ZOBERTE HRAČKU

Navrhnite dieťaťu, nech si so sebou zoberie (obľúbenú) hračku (podľa jeho výberu, nech je už akákoľvek). Okrem toho, že sa s ňou bude cítiť bezpečnejšie a môže mu rýchlejšie ujsť čas pri čakaní, pre logopéda je to aj skvelá príležitosť na nadviazanie kontaktu.

3) PREDSTAVTE NÁS

Nejdete za „pani doktorkou“ (my lekári ani nie sme 😊).

Môj tip: Ideme spolu za tetou Marikou. Marika je logopedička, chodí k nej veľa detí. Budete sa spolu hrať a rozprávať sa. Môžeš jej ukázať to autíčko, ktoré si so sebou berieš. (resp. vysvetliť primerane jazykovým schopnostiam).

4) UKÁŽTE FOTKY

Ak má dieťa slabšie porozumenie a/alebo nemá rado zmeny, nájdite na internete fotku budovy, ideálne aj fotku logopedičky, ku ktorej idete a vysvetlite dieťaťu, čo ho čaká. Ak je to možné, môžete sa okolo budovy pár dní pred návštevou prejsť.

5) PRIPRAVTE SI DOKUMENTY

Pripravte si vopred všetky potrebné papiere a dokumenty (ak vám ich logopédka poslala predom v emaile – zväčša informovaný súhlas s podpismi od oboch rodičov, vyplnený dotazník, zdravotnú kartu…).

6) NETLAČTE NA ROZPRÁVANIE

Netlačte na dieťa, že musí (pekne/zrozumiteľne/nahlas…) rozprávať (pred návštevou logopéda ani priamo počas nej). Ak budete pokojnejší, pripravte si dve-tri krátke videá z domáceho prostredia, ktoré môžu dať ako-takú informáciu logopédovi o reči vášho dieťatka (v prípade, že vaše dieťatko potrebuje viac času na osmelenie).

7) BUĎTE V POHODE

Buďte v pohode – dieťa to vycíti 😉 Ak sa cítite sama/sám neistá/ý, vystrašená/ý, skúste nájsť spôsob, o ktorom viete, že vás upokojí. Fráza „neboj sa“ smerovaná dieťatku hovorí skôr o vašom strachu a ten môže detský strach aktivovať (Mama ma ubezpečuje, že sa nemám báť – mal by som sa?).

8.) LOGOPÉDIA NIE JE „TREST“

Neklaďte dieťaťu za vinu, že tam musíte ísť, lebo stále nerozpráva, je lenivé a pod. Buďte opatrná/ý aj v tom, čo o návšteve logopéda hovoríte v prítomnosti dieťaťa ostatným. Toto je jedna z prekážok, ktoré môžu brániť vo vytvorení pozitívneho vzťahu s logopédom. Dôverný vzťah je pritom dôležitý nielen v priebehu prvého stretnutia, ale aj počas trvania celej terapie (dieťa sa musí cítiť bezpečne, aby bolo ochotné učiť sa).