Prvý kontakt je dôležitý. Nielen pre rodiča, ale aj dieťa vyhodnocuje, či môže byť pre neho nová osoba a nové prostredie bezpečné. Pár tipov ako „uľahčiť“ prvé stretnutie a ako sa naň pripraviť:
1) PRÍĎTE VČAS
Príďte s miernym predstihom. Tak, aby sa stihlo dieťa po miestnosti, v ktorej čakáte, popozerať, aby ju mohlo preskúmať. Aby malo čas aklimatizovať sa. Nie však príliš skoro, aby sa nezačalo nudiť a nebolo z čakania nervózne. A nie neskoro, aby ste zbytočne nepripravili dieťatko o čas, ktorý je venovaný len jemu.
2) ZOBERTE HRAČKU
Navrhnite dieťaťu, nech si so sebou zoberie (obľúbenú) hračku (podľa jeho výberu, nech je už akákoľvek). Okrem toho, že sa s ňou bude cítiť bezpečnejšie a môže mu rýchlejšie ujsť čas pri čakaní, pre logopéda je to aj skvelá príležitosť na nadviazanie kontaktu.
3) PREDSTAVTE NÁS
Nejdete za „pani doktorkou“ (my lekári ani nie sme ).
Môj tip: Ideme spolu za tetou Marikou. Marika je logopedička, chodí k nej veľa detí. Budete sa spolu hrať a rozprávať sa. Môžeš jej ukázať to autíčko, ktoré si so sebou berieš. (resp. vysvetliť primerane jazykovým schopnostiam).
4) UKÁŽTE FOTKY
Ak má dieťa slabšie porozumenie a/alebo nemá rado zmeny, nájdite na internete fotku budovy, ideálne aj fotku logopedičky, ku ktorej idete a vysvetlite dieťaťu, čo ho čaká. Ak je to možné, môžete sa okolo budovy pár dní pred návštevou prejsť.
5) PRIPRAVTE SI DOKUMENTY
Pripravte si vopred všetky potrebné papiere a dokumenty (ak vám ich logopédka poslala predom v emaile – zväčša informovaný súhlas s podpismi od oboch rodičov, vyplnený dotazník, zdravotnú kartu…).
6) NETLAČTE NA ROZPRÁVANIE
Netlačte na dieťa, že musí (pekne/zrozumiteľne/nahlas…) rozprávať (pred návštevou logopéda ani priamo počas nej). Ak budete pokojnejší, pripravte si dve-tri krátke videá z domáceho prostredia, ktoré môžu dať ako-takú informáciu logopédovi o reči vášho dieťatka (v prípade, že vaše dieťatko potrebuje viac času na osmelenie).
7) BUĎTE V POHODE
Buďte v pohode – dieťa to vycíti Ak sa cítite sama/sám neistá/ý, vystrašená/ý, skúste nájsť spôsob, o ktorom viete, že vás upokojí. Fráza „neboj sa“ smerovaná dieťatku hovorí skôr o vašom strachu a ten môže detský strach aktivovať (Mama ma ubezpečuje, že sa nemám báť – mal by som sa?).
8.) LOGOPÉDIA NIE JE „TREST“
Neklaďte dieťaťu za vinu, že tam musíte ísť, lebo stále nerozpráva, je lenivé a pod. Buďte opatrná/ý aj v tom, čo o návšteve logopéda hovoríte v prítomnosti dieťaťa ostatným. Toto je jedna z prekážok, ktoré môžu brániť vo vytvorení pozitívneho vzťahu s logopédom. Dôverný vzťah je pritom dôležitý nielen v priebehu prvého stretnutia, ale aj počas trvania celej terapie (dieťa sa musí cítiť bezpečne, aby bolo ochotné učiť sa).