Kniha musí poznať svojho čitateľa

Knižný trh pre najmenších čitateľov je veľmi rozsiahly. Možno až moc. Tak moc, že návšteva detského knižného kútika vám zaberie aj jedno celé dopoludnie strávené listovaním desiatkami až stovkami kníh. 

Nie je výzvou nájsť detskú knižku. Výzvou je nájsť takú, ktorá spĺňa to, čo by kniha venovaná tým najmenším mala mať. Tému, ktorá je blízka všetkým deťom. Ilustrácie, ktoré im rozžiaria očká. Štýl písania, ktorý sa im prihovára tak, aby jej rozumeli. Mala by to byť taká, ktorá poteší nielen dieťa, ale každého, kto ju číta.

A taká je HAM HAM.

Veľmi sa teším z kníh, ktoré sú určené deťom na rozvoj prvých slov a viet. O to viac, keď ich tvoria slovenské autorky. A keď sú zároveň logopedičky, je to zárukou, že držíte v ruke kvalitnú knihu, ktorá čaká na príležitosť rozrozprávať vášho drobca!

Ku knižkám od Svetlany Kapalkovej (Kde je Nina?, Dobrú noc, Kniha o nočníku, Nina ide spinkať) tak pribudla čerstvá novinka, Ham Ham od Ľudmily Mičianovej. Obe logopedičky sú spoluautorkami knihy Stratený šál. O tom, že takéto knihy sú na slovenskom trhu „nedostatkové“ a žiadané svedčí fakt, že (okrem najaktuálnejšej knihy) sú všetky beznádejne vypredané.

Čím sa líši Ham ham od iných kníh?

Téma

Vedeli ste, že deti sa ľahšie učia nové slová v situáciách, ktoré sú predvídateľné? Predvídateľnosti pomáha tzv. rutina – činnosť, ktorá sa opakuje a kde je na základe minulých skúsenosti a nemennosti jasné, čo bude nasledovať. Napríklad to, že pri kupkaní otecko umyje najskôr tváričku, potom ručičky a potom zvyšok tela. Alebo že mama pri uspávaní spieva stále tú istú pesničku. A brat vždy pred pretekmi autíčok zakričí „pripraviť sa, pozor, štart!“. Rutiny sú deťom blízke, sú pre ne dôležité, vďaka nim lepšie rozumejú svetu.

Aj jedenie je rutina. Je to sled krokov, ktoré sa opakujú a deti sa do nich vedia ľahko vžiť – veď to predsa „trénujú“ denne niekoľkokrát!

Kniha je svojím „dejom“ prispôsobená opakujúcim sa situáciám. Ako napovedá názov, naozaj je celá o jedení – bábo papá banán, chrumku, malinu, mrkvu, vajíčko a kašu. A dokonca aj niečo, z čoho sa tato chytá za hlavu 😊.

Je to skvelá prvá „príbehová“ kniha – má jednoduchý dej, obrázky na seba nenadväzujú (aj keď spolu súvisia) a tak môže malý čitateľ hravo preskakovať stránky.


Štýl písania

Text je jazykovo prispôsobený deťom. Vety sú stručné, jednoduché. Slová krátke, jedno-dvoj-trojslabičné, často sa opakujú, čo ponúka príležitosť dieťaťu „zapojiť sa“ aktívne do spoločného čítania. A že sa zapojí, to mi môžete veriť! Je predsa ľahké povedať krátke slovo, ktoré je známe, stále sa opakuje a s ktorým je taká sranda!

Ak ste čitatelia, ktorí si text radi doplnia, pridajte si k textu opakovanie slov ako daj, mňam, ešte, hotovo. Text zároveň ponúka veľa možností na vyjadrenie emócií cez mimiku, intonáciu. Aj vyjadrenie slov gestami je skvelým spôsobom ako upútať pozornosť a zapojiť do príbehu aj dieťa, ktoré ešte nerozpráva.

Nepochybne je text písaný štýlom, ktorý podporí dieťa k prvým slovám, rozvíja jeho slovnú zásobu a pomôže mu v rozprávaní svojich prvých krátkych viet.


Ilustrácie

Sú krásne, milé, výstižné, skvelo sa s textom dopĺňajú. Oceňujem, že ilustrátorka Petra Lukovicsová zvýrazňuje hlavné postavy, pozadie je jednofarebné, vďaka čomu sa môže dieťa sústrediť len na to, čo je pre príbeh podstatné. V jednotlivých ilustráciách nenájdete predmety, ktoré by s témou nesúviseli a ktoré by boli vizuálne rušivé.


Ešte niečo navyše

Je dôležité pripomenúť, že nejde o preklad. Text je písaný slovenskou autorkou a svojim výberom slov odzrkadľuje prirodzený jazykový vývin.

Je možné, že niektorého dospelého čitateľa prekvapí štýl, akým je písaná a už na začiatku jej nedajú príležitosť dostať sa do detských rúk. Treba myslieť na to, že je venovaná deťom od jedného roka a preto nie sú vhodné zložité slová, dlhé vety a komplikovaný dej. Aj keď je HAM HAM určená najmenším čitateľom, radosť urobí aj ich rodičom 😊.

Všetkých tatinov poteší, že sú jednou z hlavných postáv tejto knižky. A mňa teší, že aj takýmto „nenápadným“ spôsobom sa posilňuje vzťah medzi otcom a dieťaťom.

Kniha obsahuje tipy ako ju (možno) čítať. Pomôžu vám aj všeobecné odporúčania ako si spoločne spríjemniť každé čítanie.

Leporelo, ktoré sa svojimi rozmermi zmestí do každej ručičky a tašky, vhodné do čakárne k doktorovi, na cestu autom, na ihrisko, do kočiarika, do parku a do každej postieľky.

Odporúčaný vek 1+. Vzhľadom na to, že pomáha rozvíjať prvé slová a vety, je vhodná aj pre deti, ktoré začínajú rozprávať až v neskoršom veku. (Odporúčanie: dôležitejšie ako odporúčaný vek je z hľadiska rozvoja reči aktuálna jazyková úroveň dieťatka).

HAM HAM od Ľudmily Mičianovej (Vydavateľstvo E.J. Publishing) kúpite napríklad tu.

Prajeme krásne čítanie!