Autorkou textu je Mgr. Zuzana Orosová, logopedička
(SCŠPP Stálicová 2, Bratislava v spolupráci so SMŠ Veselý úľ, Stálicová 2, Bratislava)

S prichádzajúcimi Vianocami sa čoraz častejšie zamýšľame, aké knihy kúpiť svojim deťom. Knižné tipy pre deti do približne troch rokov spísala Marika v tomto článku. Tentokrát by som vám chcela predstaviť knižky, ktoré sú vhodné pre staršie deti – približne od troch rokov.

Význam čítania pre rozvoj reči nie je vekom limitovaný. V každom veku z čítania profitujeme rôznym spôsobom. Je dôležité prispôsobiť sa rečovej úrovní vášho dieťaťa a taktiež jeho záujmu o ponúknutú knihu.

Všeobecná rada pre všetkých rodičov, ktorí túžia podporiť reč svojho dieťaťa znie: ČÍTAJTE si spolu.

Ideálnou voľbou v tomto veku je jedna kniha = jeden príbeh. Dieťa tak zažije pocit úspechu, že prečítalo celú knihu. Príbeh má svoj jasný začiatok aj koniec. Ilustrácie sú kľúčové. Dej na obrázku by mal zodpovedať textu pod ním.

Stratený šál (Svetlana Kapálková, Ľudmila Mičianová)

Prvým favoritom je kniha napísaná dvoma logopedičkami, ktoré poznajú vývin reči do najmenších detailov. Kniha tak podporuje tvorbu rozvitých viet, predložiek a prídavných mien. Slovná zásoba a vety sú tvorené tak, aby im deti dobre porozumeli.

Zaujímavými sú ilustrácie v štyroch farbách, ktoré nás podnecujú k tvorivému zmýšľaniu. Je hnedý obdĺžnik stratený šál, čokoládová tyčinka alebo záložka do knihy?

Prečo nekvitneš? + Ako naučiť Eda lietať? + Kde je tá pravá lopta? + Veľká potopa + Blcha Teo (Katarína Macurová)

Autorka kníh dokáže do deja vtiahnuť pútavými ilustráciami, pri ktorých sa isto veľa nasmejete. Text v knihách je stručný, no obrázky ponúkajú množstvo cenných informácií.

Pridanou hodnotou týchto kníh je zamyslenie sa napríklad nad tým, že nie všetko čo vidíme, je tak aj v skutočnosti a aj to, že každý z nás má svoje silné a slabé stránky. Zvierací hrdinovia opisujú svoje pocity a vymýšľajú rôzne nápady ako si splniť svoje sny.


Nechcem byť veľký + Nechcem byť žabou (Dev Petty)

Aj vy ste si niekedy povedali, že nechcete byť tým, kým ste? Hlavným hrdinom oboch kníh je tvrdohlavý žabiak, ktorému sa nepáči, že je žabou alebo sa rozhodne, že nikdy nechce vyrásť.

Dôvodov prečo sa mu nepáči byť samým sebou má skutočne veľa. Našťastie má trpezlivého ocka, ktorý mu rád všetko vysvetlí. Tieto príbehy nás učia, že je skvelé byť presne takými, akými sme lebo všetci sme svojím spôsobom výnimoční.

Dráčik, nehnevaj sa + Dráčik má sestričku ( Robert Starling)

Rúfus je dráčik, ktorý má občas poriadne ohnivú povahu. Často sa hnevá a nevie, čo si s touto emóciou počať. Sám si nevie rady. Pozorovaním kamarátov však zistí, že každý sa niekedy hnevá a má rôzne stratégie ako s hnevom pracovať. Knižka je ideálnou voľbou pre rodiny, kde sa občas nachádzajú ohniví dráčikovia.

V druhej knižke sa dráčik Rúfus vyrovnáva s príchodom sestričky Rity do rodiny. Túži zaujať pozornosť rodičov, cíti sa odstrčený. Je vám podobný príbeh známy? Knižka môže byť skvelým pomocníkom pri téme príchodu nového súrodenca. Krásne poukazuje na emócie, ktoré môžu byť s novou situáciou spojené.

Deň, keď pastelky dali výpoveď + Deň, keď pastelky našli svoj domov (Drew Daywalt, Oliver Jeffers)

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako sa cítia pastelky? Kniha vtipne poukazuje na príbehy jednotlivých pasteliek. Deti si tak krásne zopakujú farby, ktoré poznajú a možno sa zoznámia s celkom novými.

Kniha tiež podporuje kreativitu a ponúka priestor na diskusiu, že nemusí byť vždy všetko tak, ako je niekde „predpísané“.

Psst, tíško + Odvážny zajko + To je moje! (Nicola Kinnerová)

Máte doma dieťa, ktoré je tichšie a nevie svoj názor presadiť? Alebo ustráchaného bojka? Prípadne dieťatko, ktoré má problém sa o svoje veci podeliť? Tieto knižky sú potom ideálnou formou ako sa naučiť zvládať aj takéto situácie.

Líška, zajko a dračica sú hlavnými hrdinami príbehov, ktorí môžu byť pre mnohých inšpiráciou. Deti sa s nimi ľahko stotožnia, zistia, že je prirodzené mať niektoré pocity a taktiež to, ako sa dá s nimi pracovať.

Dračia pošta (Emma Yarlett)

Aké je to objaviť jedného dňa draka v pivnici? A ako sa oňho starať? Na tieto a mnohé iné otázky dostane Alex odpoveď v listoch od rôznych odborníkov.

Deti veľmi baví vyťahovať listy z obálok, ktoré celú knihu ozvláštnia. Knihu by som odporučila starším deťom, nakoľko texty listov sú často veľmi odborné (iným štýlom je písaný list od právnika, požiarnika či mäsiara). Rodič však môže samotný text listu prispôsobiť rečovej úrovni dieťaťa a tak z nej môžu profitovať deti rôznej vekovej kategórie. Ilustrácie sú vtipné a kniha zaujme nielen deti, ale aj ich rodičov.

Sladké sny (Ester van der Berg)

Lienka Lenka má dôležitú úlohu. Potrebuje zistiť, či chrobáčiky spravia všetko potrebné pred tým, ako idú spinkať.

Krásne ilustrácie ponúkajú množstvo podnetov na diskusiu. Text je krátky, často sa v ňom opakujú rovnaké frázy, vďaka čomu si ich deti lepšie zapamätajú. Kniha pomáha ľahšie osvojiť si spánkové rituály.

Dedkov ostrov (Benji Davies)

Kniha popisuje krásny vzťah medzi dedkom a jeho vnúčikom Sydom, ktorí spolu zažívajú dobrodružstvá. Majú sa radi. Navždy.

Príbeh nám pripomína, že ľudia, ktorých ľúbime sú v našich srdciach stále v našej blízkosti. A to aj napriek tomu, že niektorí sú v skutočnosti veľmi ďaleko. Prostredníctvom tejto knihy viete deťom priblížiť odchod milovanej osoby.