Knihy, ktoré mali u nás doma (zatiaľ) najväčší úspech. Snažila som sa ich zoradiť postupne, s pribúdajúcou „náročnosťou“..alebo jednoducho len podľa toho, kedy zaujali nášho Vilka. Kde sa dalo, zvýraznila som aj ich prínos na rozvoj jazykových schopností.

Sú určené pre deti približne do 3 rokov – to znamená na obdobie prvých slov, prvých kratších a dlhších viet. Preto sú inšpiráciou aj pre staršie deti, ktorých však tieto vývinové mílniky ešte len čakajú.

Nenechajte sa pomýliť anglickými titulmi – anglický text si nahradíte slovenským, pričom ani nepotrebujete vedieť preklad – stačia obrázky 🙂

Prvá čiernobiela knižka pre bábätko (Svojtka)

Vedeli ste, že kontrastné knižky sú pre bábätko najvhodnejšou voľbou? V kníhkupectvách ich veľmi ľahko rozpoznáte podľa čiernej, bielej (a iných sýtych) farieb. Zobrazujú tvary (bodky, vlnovky, trojuholník atď.) alebo/aj konkrétne predmety, osoby, zvieratá.

Kontrastné knihy rozvíjajú zrak, zlepšujú pozornosť, podporujú rozvoj mozgu a vďaka nim je čas strávený na brušku väčšou zábavou. Svojím spracovaním sú pre dieťatko lákavé a už vo svojich prvých mesiacoch v ňom vyvolávajú záujem o knihy.

That´s not my hedgehog (Usborne)

Hlavný hrdina príbehu, v tom našom prípade ježko, má časti tela zvýraznené vždy iným povrchom – niekedy je to huňaté, mäkké, hladké, inokedy hranaté či tvrdé. A to sa detským prštekom veľmi páči.

V sérii That´s not my… je obrovské množstvo podtitulov. Ak hľadáte publikácie v slovenčine, nájdete ich pod kľúčovými slovami dotyková kniha.

Baby´s first lift the flap Peek a boo (Usborne)

Podobných kníh v ponuke kníhkupectiev je viac než dosť. Našťastie. Knihy na štýl otváracích okienok vzbudzujú u dieťaťa zvedavosť a aktívne ho zapájajú aj do čítania (a to aj dieťa, ktoré nerozpráva).

Svoje plusy majú aj z pohľadu jazykového vývinu. Umožňujú dieťatku uvedomiť si, že predmety existujú, aj keď ich práve nevidí – táto schopnosť má svoj vrchol okolo 8.mesiaca (a volá sa stálosť objektu).

Vďaka tomu je dieťatko pripravené aj na nástup prvých slov (ktoré sa preto môžu objaviť najskôr okolo 8.mesiaca, zvyčajne okolo 1.roka).

Milá ZOO (Svojtka)

Klop klop. Kto je tam? Tak začíname naše čítanie. Klopkáme na rôzne veľkosti debien a otvárame okienka, aby sme zistili, aké zvieratko sa tam ukrýva.

Niekomu sa kniha môže zdať obyčajná. Práve tá jednoduchosť je na nej najlepšia, pretože ponúka veľa možností ako ju čítať a ako ju využiť na rozvoj reči. Kniha, ktorá s vami bude rásť. Od klopkania na debny, kde netreba nič rozprávať, cez pomenovanie zvieratiek, priraďovanie ich vlastností až po tvorenie dlhších viet.

Nie nadarmo je to jedna z najobľúbenejších detských knižiek naprieč celým svetom.

Na farme (Axióma)

Zvukové knihy sa stávajú pevnou súčasťou detských knižníc. A právom. Okrem výhod klasickej knihy ponúkajú aj niečo navyše – vďaka nim si dieťa uvedomuje, že „akcia“ má „reakciu“ – na to, aby počulo zvuk, musí stlačiť tlačidlo.

Útla knižka Na farme je vhodná na rozvoj prvých slov. Zvieratká z gazdovského dvora môžete nielen vidieť, ale aj počuť. Kvalitné a reálne zvukové nahrávky sú, tak ako vo všetkých knihách v tomto zozname, úplnou samozrejmosťou.

Vydavateľstvo Axióma sa neustále rozrastá o nové leporelá a spomedzi toľkého množstva výberu je náročné vybrať si len pár.

Mojimi favoritmi sú napríklad Hudební nástroje, Mozart, Hlasy ptáku.

Don´t tickle the lion (Usborne)

Chcete spojiť zvuk s ďalším zážitkom? Knižky z edície Touchy-Feely Sound Books prepájajú zvuk s hmatom. Pošteklite zvieratko po jeho srsti a ozve sa zvuk!

Opäť zaujímavá interaktívna kniha, ktorá vzbudzuje u dieťaťa chuť zapojiť sa do čítania.

Podobný štýl kníh má v ponuke napr. aj vyššie spomínané vydavateľstvo Axióma (V lese, Zvířatká na severním pólu).

Telo (Svojtka)

Knihy, ktorých samozrejmosťou sú pevné strany, aby slúžili malým čitateľom čo najdlhšie, v sebe ukrývajú jednoduché ilustrácie so základnou slovnou zásobou.

Jedna kniha – jedna hlavná téma. Vďaka tomu si dokáže dieťatko spájať rôzne predmety na základe viac alebo menej jednoznačných znakov a vlastností do jedného „balíčka“. To je dôležité aj pre následné vybavovanie slov z tzv. mentálneho lexikóna – aby sa nám slová lepšie pamätali a aby sme si na ne vedeli rozpamätať.

Svojtka vo svojej edícii MINIPÉDIE ponúka veľké množstvo kníh viažúcich sa na rôzne témy (Záhrada, Vozidlá, Jedlo, 5 zmyslov…).

V knihe Telo nájdete okrem častí tela aj základné emócie. Skvelo ich (aj činnosti) dopĺňajú citoslovce. Kniha obsahuje pohyblivé prvky.


Dobrý deň, autíčko! (Svojtka)

Dobrý deň, autíčko bola našou prvou „príbehovou“ knihou.

Jednoduchý dej, situácia zo života, krátke vety (ktoré som počas čítania ešte viac zjednodušovala), známa téma, vhodná slovná zásoba, vysúvacie prvky (ktoré rozhýbu obrázok) – to všetko sú predpoklady na to, aby sa stala obľúbenou knihou aj u vás doma.

Práve takéto knihy sú najlepšou voľbou a presunom od izolovaných obrázkov (na učenie sa prvých slov) k príbehom (na učenie sa prvých viet).

Opäť edícia s viacerými podtitulmi (Dobrý deň, pani doktorka je novinka, ktorú si nenechám ujsť).

Ham Ham (E.J.Publishing)

Jednoznačne kniha, ktorá by mala byť v každej detskej knižnici. Nie nadarmo je vo výbere najlepších kníh roka 2021! V mojom okolí nepoznám žiadne dieťatko (či rodiča), ktorému by neučarovala. Kniha je prispôsobená deťom od jedného roka aj po jazykovej stránke – výberom slov, dĺžkou viet. A nepíšem to len preto, že jej autorkou je logopedička, ktorá vývinu detskej reči rozumie.

Ako napovedá kniha – je celá o jedení. Zobrazuje každodennú rutinu, ktorá je deťom známa. Určite spoznajú aj jedlá, ktoré malé bábo papá. A že mu veru chutí!

Skvelá kniha, ktorej opis si zaslúži viac slov. Podrobnú recenziu nájdete v tomto staršom príspevku.

Je čas jít spát (Pikola)

Pri tejto knihe sa nedá nezívať! Zívanie s veľkou ochotou a autentickosťou opakuje aj náš Vilko. Skvelá na predspánkovú rutinu.

Kniha má tenké strany, menšie dieťatko ju môže pri otváraní ústočiek a otáčaní strán ľahšie natrhnúť. Preto, pokiaľ vám záleží, aby ste si ju užívali čo najdlhšie, listujte si v nej s najmenšími drobcami spoločne 🙂

Od hlavy po päty (Zelený kocúr)

Kniha, ktorá sa „číta“ pohybom? Že niečo také neexistuje? Tak ste potom ešte nevideli Od hlavy po päty.

Na každej dvojstrane nájdete zvieratko, ktoré znázorňuje pohyb. Dieťa je otázkou „Dokážeš to aj ty?“ podporované k opakovaniu. Stačí pár čítaní a pohybovú rozcvičku máte za sebou!

Opäť kniha, ktorá sa v záplave množstva iných svojou originalitou nestratí.

Pritúľ si ma (Stonožka)

Rozkošná kniha plná úloh pre malého objaviteľa. Tučniačie vajíčko sa odkotúľa od svojich rodičov a je na vás, aby ste ho spoločne zachránili – pošúchajte ho, aby mu bolo teplúčko a zaklopte naň, aby ste pomohli mláďatku dostať sa von zo škrupiny.

Dieťatko ešte nemusí ani rozprávať a pri opakovanom čítaní textu vie predvídať, čo sa stane – preto sa do príbehu veľmi rýchlo (a rado) zapája. Roztomilé ilustrácie a príbeh povzbudzujú dieťa k empatii a starostlivosti.

V edícii nájdete aj iné knihy – Spinkaj, malý ježko, Vstávaj, malá včielka, Poď sa so mnou hrať, Budeš môj kamarát?

Čí je ten zadoček? (Svojtka)

Roztomilá kniha! Vedia vaše deti rozpoznať zvieratká podľa ich zadočka? Okienková knižka, ktorá vám ukáže najskôr zadoček a potom celé zvieratko. Básnické duše potešia veršovanky.

Okrem iného mi kniha učarovala aj jej použitím – skvelo sa pri nej nenápadnou formou dieťa oboznamuje s gramatikou (tá sa u detí objavuje od cca 1,5 roka).

Komu patrí zadoček? Mačke. Koho je to zadoček? Mačkin. Všimli ste si otázky a ich rovnako-rozdielne odpovede? Jedna z nich vyžaduje odpoveď v Datíve a druhá v podobe privlastňovacieho prídavného mena.

Možno vás to neuchvátilo tak ako mňa, ale podobných kníh, kde sa dá vymyslieť opakujúca sa otázka, pričom jej odpoveď vyžaduje iný pád ako nominatív alebo akuzatív je ako šafránu. Skvelá aj do logopedickej terapie.

Nenásytná húsenička (Zelený kocúr)

Týmto výberom pravdepodobne nikoho neprekvapím. Jedna z celosvetovo najobľúbenejších detských kníh.

Húsenička sa prehrýza rôznymi druhmi jedál, pričom za ňou ostávajú len dierky. Nenápadná kniha v sebe ukrýva prekvapivo veľa tém – znázorňuje životný cyklus premeny húsenice na motýľa, oboznamuje deti s dňami v týždni, potravinami, prvými počtami.

A už ste skúšali cez dierky prevliekať šnúrku? Ak nie, skúste a posuňte knihu rozvíjaním jemnej motoriky na ďalšiu úroveň.

Na čo je nočník? (Svojtka)

Po čase sa dieťatko začne viac zaujímať o to, čo sa deje okolo neho a ako funguje svet. Zlepšuje sa jeho porozumenie aj rozprávanie.

Vysvetľovanie základných rutín podľa obrázkových príbehov (ako spinkanie, umývanie zúbkov, vykonávanie potreby do nočníka) je skvelou príležitosťou ako mu priblížiť každodenné činnosti.

Z edície odporúčam aj Čo je to spánok? a Prečo si musím umývať zuby?.

Varila myšička kašičku (Vakát)

Rytmus a melódia sú pri učení riekaniek a básničiek veľkí pomocníci – nielenže deti prirodzene zaujímajú, ale vďaka nim sa im lepšie pamätajú. Netreba ich pritom do toho nútiť – ak sa im niektorá veršovanka zapáči, sami si ju budú pýtať.

Kniha Varila myšička kašičku je súbor riekaniek, veršovaniek, vyčítaniek , pesničiek a básničiek, ktoré poznáme z  detstva. Taký nostalgický návrat do detských čias. Určite poklad, ktorý je svojím obsahom dedičstvom pre vaše dieťatko.

Básnička ti pomôže (Buvik)

Dokonalejšie spojenie ako spisovateľ Daniel Hevier a ilustrátorka Mária Nerádová snáď ani neexistuje. Krásna kniha, ktorá očarí nielen svojím obsahom, ale aj vizuálne.

Kniha obsahuje básničky na každodenné činnosti, ktoré sa pravidelne opakujú – rutiny. Odriekaním básničiek pri umývaní rúk, zúbkov, pri šnurovaní či obliekaní sa môže stať aj z nudných činností zábava. Dieťa zároveň bude vedieť predvídať, kedy aktivita končí a preto bude ochotnejšie spolupracovať (a to sa týka najmä činností, ktoré moc nie sú obľúbené).

Rutiny, ktoré sú doprevádzané slovom výrazne napomáhajú rozvoju reči – dieťa vie predvídať, čo sa stane, vďaka čomu sa vie lepšie zapojiť. Okrem toho zlepšujú aj jeho porozumenie a umožňujú mu zdokonaľovať a trénovať svoje sociálne zručnosti.

Môj macík (Eastone Books)

Najväčšia klasika! Pôvodná kniha v novom vydaní. Deň dievčatka a jeho macka v rýmovačkách. Rýmy, na ktoré si veľmi rýchlo rozpamätáme.

Aj napriek rokom, ktoré kniha má, dokáže deti zaujať. A ak by aj nie – je skvelé predstaviť dieťaťu aj knihy svojho detstva.

Night sounds (Usborne)

Kniha s viacerými detailami a výrezmi v stranách pre zvedavé pršteky. Stlačením tlačidla sa môžete započuť do bubnovania dažďových kvapiek na okno, chrápania driemajúcich zvieratiek, zvonenia zvonov aj trepotania krídlov netopierov.

Ako sa cítiš, medvedík? (82 Book and Design Shop)

Ako sa môže cítiť medvedík v rôznych situáciách? Čo zažíva? Pri čítaní sa dieťa zoznámi s pocitmi a empatiou. Milé ilustrácie a situácie, ktoré sú deťom blízke. Kniha roka 2019.

Oplatí sa pozrieť aj tieto:

Knihy od Leslie Patricelli (dostupné len v anglickom jazyku, to však nie je prekážkou)

Pop UP Minipédie – novinka, pri otvorení stránky sa zdvihne jeden obrázok

Kniha s kúzelnou baterkou – Dobrú noc, levíča/medvieďa

Ježko na potulkách svetom – tieňové čítanie s baterkou

Moje prvé slovíčka: Všetko o mne

Objavujeme svet! Moje prvé protiklady

Stratený šál, Nina ide spinkať – úžasné, ale vypredané!

Stratené sovíča

Brlôžky

Hľadaj a nájdi pre najmenších: Dopravné prostriedky

Potulky

Kde bolo, tam bolo